Cildimi Seviyorum

Cildiniz Nemsiz Kalmasın

06/02/2015

 

Kış aylarında cildimiz her zamankinden daha fazla neme ihtiyaç duyuyor. Ciltteki nem tutma kapasitesinin düşmesiyle birlikte cilt ışıltısını ve elastikiyetini kaybediyor. Kuruluğu giderek artan cildimizde pullanmalar oluşabiliyor. Tüm bunlar da kendimizi keyifsiz hissetmemize neden olup enerjimizi düşürüyor. Cildimize gerekli önemi gösterip ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak hem fizyolojik hem de ruhsal yönden kendimizi iyi hissederiz hem de cildimizin geleceği için önlem almış oluruz.

Soğuk havalarda oluşan gerginlik hissini önlemek için cilt tipinize en uygun nemlendiricileri seçmelisiniz. Bunun içinde öncelikle cildinizi tanıyın ve hangi tip bir cilde sahip olduğunuzu keşfedin.

Karma cilt  en fazla görülen cilt tiplerinin başında gelir. Bu cilt tipine sahipseniz yağlı olan T bölgenizi kurutucu ürünler tercih etmelisiniz. Mevsimine göre nemlendirici edinmeli , yanak bölgelerinizi daha yoğun, T bölgenizi daha az nemlendirmelisiniz.

Yağlı ciltlerde en çok yapılan hatalardan birisi, nemlendirici kullanılmasının cildi daha da yağlandıracağı düşüncesidir. Bu doğru bilinen ve en çok yapılan yanlışların başında geliyor. Yağlı bir cilde sahipseniz cildinizin yağ üretimini düzenleyecek ve nemli kalmasını sağlayacak kaliteli bir nemlendirici kullanın. Kremin içeriğini mutlaka okuyun. Ağır yapılı, kuru ciltler için hazırlanmış nemlendiricileri tercih etmeyin. Su bazlı ve içeriğinde doğal mineraller barındıran ürünleri tercih etmelisiniz.

Kuru cilt nemli cilde göre daha kolay incinir, hassastır ve geçirgendir. Bu artan geçirgenlik nedeniyle kuru ciltler suyu daha çabuk kaybeder, tahriş edici ve alerji yapıcı maddelerden daha çabuk etkilenirler. Bu istenmeyen oluşumlardan cildi korumak için derinin dengeli ve aksatmadan nemlendirilmesi gerekir.

 

Unutmamalıyız ki cildimizin isteklerine ne kadar kulak verir ve bakımlarımızı ihmal etmezsek, hangi yaşta olursak olalım cildimizde genç ve canlı görünmemize yardımcı olacaktır.

 

Cildimizi içeriden beslemek en önemlisi.  Bol su için ve hayatı biraz boşverin.

 

 

 

 

 

 

Diğer HAFTANIN MARKASI konularımıza göz atın
  • Güzellik Sözlüğü
  • Hayat Kurtaran Eski Güzellik Sırları
  • Güneşsiz Bronzluk
  • Yaz Ayları İçin Cilt Bakımı
  • Cildinizi Güneşe Karşı Koruyun
  • Doğadan Gelen Güzellik: Kil
  • BB:Blemish Balm
  • Ferahlık, Tazelik, Canlılık