Makyaj

Yüz Şeklinize Göre Makyaj Teknikleri

11/08/2015

İyi bir makyajın sırrı yüz şeklinizi tanımanızla mümkündür. Oval, yuvarlak, köşeli, üçgen, kare ya da uzun! Makyaj yaparken, kusurlarınızı kapatmak veya güzel yerlerinizi daha dikkat çekici hale getirmek elinizde. Yüz şeklinize göre uygulayacağınız doğru makyaj ile kusurlarınızı kapatıp güzel yanlarınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

 

OVAL

 

Oval Yüz

Oval bir yüz şekline sahipseniz, gözlerinizi ön plana çıkarmak için kavisli kaş modeli tercih etmelisiniz. Göz makyajı ve ruj seçimine gelince; ikisinin de baskın olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer göz makyajınız ağırsa, doğal tonlarda bir ruj kullanmalı ya da kırmızı ruj kullanmak istiyorsanız, doğal tonlarda bir göz makyajı uygulamalısınız. Diğer yüz şekillerine göre daha avantajlı olan oval yüzlüler gölgelendirme işlemine daha az gereksinim duyarlar.Eğer yüzünüzün daha ince görünmesini istiyorsanız, elmacık kemiklerinizin alt kısmından şakaklarınıza doğru bronz tonlarında bir allık kullanabilirsiniz.

 

   

 

YUVARLAK

 

Yuvarlak Yüz

Yuvarlak yüzlerde baskın özellikler olmadığından belirgin olmasını istediğiniz bölgeyi makyajla ortaya çıkarırsınız. Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz çene ve elmacık kemiklerini belirgin hale getirmeye çalışın. Bunu sağlamak için koyu renk fondötene ve allığınızı doğru uygulamaya ihtiyacınız olacaktır. Normal ten renginizden bir iki ton daha koyu bir fondöten rengi tercih edin. Ayrıca, elmacık kemiklerinizin üzerine ve biraz da alt kısmına taşırarak şakaklarınıza doğru allığınızı uygulayın. Gözlerinizi ve dudaklarınızı belirginleştirmek de yüzünüzün daha oval görünmesini sağlayabilir. 

 

    

 

KÖŞELİ

Köşeli Yüz

Dikkati köşeli çene yapınızdan uzaklaştırmak için gözaltı, alın ve elmacık kemiklerinizi aydınlatmalı, çene bölgenizde ise daha koyu bir pudra kullanmalısınız. Ayrıca odağı dudaklarınıza kaydırarak da çenenizin fazla dikkat çekmemesini sağlayabilirsiniz. Köşeli bir yüze sahipseniz, fondöteni sürerken yüzün orta kısmına yoğun, dışa doğru daha hafif uygulamaya dikkat etmelisiniz. Sert görünümlü hatlarınıza yumuşak bir görünüm kazandırmak için koyu renkli bir fondötenin üzerine “belirgin olmasını istediğiniz bölgeleri aydınlatacak” açık renk bir fondöten kullanın. Allığı, elmacık kemiklerinizden şakaklarınıza doğru uygulayarak yüz hatlarınıza yumuşak bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

 

    

 

KALP

Kalp Şeklinde Yüz

Bu tip yüzler çene kısmına doğru daraldığından yapmanız gereken şey, bu bölgelerin daha geniş görünmesini sağlamak. Çenenize daha açık tonlarda bir kapatıcı uygulayarak bunu başarabilirsiniz. Kalp şeklinde yüzlerde elmacık kemikleri belirgin haldedir. Elmacık kemiklerinizi daha da ön plana çıkarmamak için allığınızı yoğun kullanmamaya özen gösterin. Kaş renginizin doğal renginde olmasını sağlayın. Eğer kaşlarınızın rengi çok açıksa, belirginleştirmek için kaş kalemi kullanabilirsiniz.

 

   

 

UZUN

 

(Oblong) Uzun Yüz

Eğer uzun bir yüz şekline sahipseniz yüzünüzün daha oval ve kısa görünmesini sağlamalısınız. Ten renginize uygun bir sıvı fondöten ve fondöteninizden bir iki ton koyu pudra yardımıyla bu görünümü yakalamak mümkün. Elmacık kemiklerinizi ve çenenizi ön plana çıkarmak için pudra kullanarak, yüzünüzün daha kısa görünmesini sağlayabilirsiniz. Allığı çene kemiklerinizden şakaklarınıza doğru sürmeniz de benzer sonuca ulaştıracaktır. Özellikle “kedigözü” gibi belirgin bir göz makyajı ile de daha oval bir yüz görünümüne kavuşabilirsiniz. Alın ve çene bölgenizi gölgelendirmek için teninizden 1-2 ton koyu fondöteni, yatay şekilde kullanabilirsiniz.

 

    

 

ELMAS

 

Elmas Şeklinde Yüz

Eğer elmas şeklinde bir yüze sahipseniz, yapmanız gereken ilk şey yüzünüzün daha dar görünmesini sağlamak. Bunun için açık ve koyu tonlarda iki farklı fondöten kullanmalısınız. Alın ve çene bölgenizi belirginleştirmek için açık tonu, yüzünüzün yan kısımlarına ise koyu fondöteninizi uygulayabilirsiniz. Böylece yüzünüzün daha ince ve uzun görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca oval kaşlardan uzak durmalı, daha kavisli bir kaş modeli seçmelisiniz. Çene bölgenizin daha da ince görünmemesi için, dudak hatlarınızı takip edecek şekilde dudak kalemi uygulamalısınız.

 

  

 

 

Diğer -- konularımıza göz atın
  • Ten Rengine Göre Ruj Seçimi
  • Porselen Makyaj
  • Bronz Makyaj
  • Gelin Makyajı
  • Mezuniyet Makyajınızla Işıldayın
  • Selfie Makyajı
  • Flormar ile Güneşin Renkleri
  • Partinin Yıldızı Sen Ol
  • 4 Adımda Smokey Eye
  • Dudaklarda 2015 Bahar Trendi