#ilhampanosu

Tabloların Dili

04/08/2015

Renklerin dünyasında kaybolurken her defasında biraz daha  kendimi buldum.En hüzünlü olduğum anlarda imdadıma hep tuvallerim ve fırçalarım yetişti.Tabloların dili olsa da konuşsa…Son günlerde uzun süredir resme ara verdiğimin ve onları uzunca süre ihmal ettiğimin farkına vardım.Hayatımın duygusal açıdan belki de en inişli çıkışlı dönemini yaşıyorken yine onların kollarında huzur bulacağım.Özgürce bir şeyler karalamak,renkleri birbirine karıştırmak…Kendim ve boyalarımla baş başa kaldığım sürece özgürlüğün anlamını buluyorum.Uzun bir aradan sonra insanın kendisiyle yüzleşmesi gibi.Zor olsa da galiba dönüyorum sana :)

 

Resimlerimle aramda tarifi mümkün olmayan duygusal bir bağ oluştu.Onlardan ayrılma fikri bile beni üzmeye yetiyordu.Hepsinin ayrı birer hikayesi var.Neyse ki artık bu düşünceden kurtuldum ve onlarında yeni evlerinde kendi dünyalarına yolculuk edebileceği düşüncesini benimsedim.

 

 

Sanat Olmadan Asla

Sanat, insanın bilincini ve aklını duygu alanına aktaran bir şey. Güzel veya hüzünlü anıları, hayalinizde ki şeyleri anında resmetme olanağı sağlıyor. Yeteneğiniz olsun veya olmasın içinizden geldiği gibi karalayın. O anki duygularınızı kaybolmadan kağıda aktarın.Büyük sanatçı Leonardo da Vinci şöyle demişti, “Güzel olan her şey insanın hafızasında kaybolabilir, fakat sanatta asla.”

Duygularımız insanın yaratıcılığını besleyen unsurların başında geliyor. Benim yaratıcılığımı körükleyen de melankolik duygularım. Zaten bizi biz yapan, sanatın ta kendisi değil mi?

 

 

       

 

Sanatın moda dünyasına etkisine bakacak olursak bu sene tablodan çıkmışçasına görünen desenler revaçta.Yağlıboya etkisi veren kumaşlar fazlasıyla ihtişamlı görünüyorlar. Hollandalı tasarımcılar Viktor & Rolf ,2015/16 defilesinde “yenilikçi” moda adı altında giyilebilir tablo elbiseler ile resimleri duvarlardan indirip sanatı üzerimizde taşıyabileceğimizi kanıtladılar.Her ne kadar günlük hayatta giyilmeleri biraz zor görünse de. :)

 

  

 

İlham aldığım ressamlara göz atmak isterseniz; Galeri / İlham Aldığım Ressamlar

Diğer -- konularımıza göz atın
  • Cunda'da Bir Yaz Günü
  • Bitmek Bilmeyen Enerji :90lar
  • Mutluluğun Rengi
  • Siyah Beyaz: İllüzyon
  • Zaman Tüneli:70s
  • Kırmızı