Cildimi Seviyorum

Cildinizi Güneşe Karşı Koruyun

18/06/2015

Güneşin altında uzun süreler vakit geçirmek,güneşin sıcaklığını teninizde hissetmek ne kadar eğlenceli olursa olsun bir o kadar da cildinizi yıpratır.Uzun vadede güneş lekelerine sebebiyet verebilir.Yaz döneminde güneş ışığı ve su ile temasın artması nedeniyle cilt bozukluklarında artış görülüyor. Yaz süresince deniz ve havuz suyu ile uzun süreli temas deride su kaybına neden oluyor ve havuz suyunda bulunan klor, ciltte kuruluğu arttırıyor.

Cildin erken yaşlanmasına neden olan güneş ve denizin etkilerini azaltmak cildimiz için büyük önem taşıyor.Güneş, deniz ve havuz suyunun ciltten aldığı nemin, yerine konması gerekiyor. Su cildin en önemli nem kaynağı olduğundan su tüketimi yaz mevsiminde artırılmalı, A, E ve C vitaminleri bakımından zengin beslenilmeli, yeşil sebze ve meyveler bol tüketilmelidir.

Güneşin UV ışınlarından korunmak ve sağlıklı bir cilt için farklı güneş koruma ürünleri kullanmak önemli. UV ışınları deride foto yaşlanmayı hızlandırıp kırışıklıkları artırıyor. Ayrıca ciltteki güneş lekeleri UV ışınlarına maruz kaldığımızda artıyor. En önemlisi de UVA ve UVB ışınları kansere neden olabiliyor. Şimdi güneşten doğru şekilde korunmak için bilmemiz gerekenlere göz atalım.

 

SPF ne demek?

SPF'in açılımı Sun Protection Factor yani güneş koruma faktörü. Cildinin UVB ışınlarından korunacağı süre SPF ile doğru orantılı. Örneğin güneşe çıkmadan on dakika önce 30 faktörlü güneş koruması uygulaması cildinizin 300 dakika veya 30 kat daha uzun süre korunmasını sağlar.

 

Güneş koruma kremlerini nasıl uygulamalı?

Kimyasal güneş koruma ürünleri temiz yani başka bir ürün sürülmemiş cilde uygulanması gerekiyor. Cilde sürülen kimyasal güneş koruma ürünleri derinin üst yüzeyindeki hücrelerle etkileşime girip aktive oluyor ve UV ışınlarını emerek, güneşin cilde olan etkilerini azaltıyor.

 

Geçen yıl kullandığım güneş kremini bu yıl da kullanabilir miyim?

Eğer hala geçen yıldan kalma güneş korumanı kullanıyorsan, hemen çöpe at. Güneş korumalarının son kullanma tarihleri vardır. Ayrıca, genelde güneşe maruz kaldıkları için içerikleri değişime bile uğramış olabilir.

 

 

Şemsiye altında veya gölgede bulunmak sizi UV ışınlarından korumaz. Gölgede bile güneşten koruyucu ürün kullanmayı asla ihmal etmemelisiniz.Yüksek faktörlü ürünler dahi cildinizi yüzde 100 oranında koruyamaz. Bu nedenle güneşe karşı koruyucu ürünü her iki saatte bir tekrar sürmeli, suyla temas ettiğiniz takdirde ise bu zamanı dikkate almadan işlemi tekrarlamalısınız.Güneşe çıkarken geniş kenarlı şapka takmayı ve gözlük kullanmayı da ihmal etmeyin. 

 

Diğer -- konularımıza göz atın
  • Güzellik Sözlüğü
  • Hayat Kurtaran Eski Güzellik Sırları
  • Güneşsiz Bronzluk
  • Yaz Ayları İçin Cilt Bakımı
  • Doğadan Gelen Güzellik: Kil
  • BB:Blemish Balm
  • Ferahlık, Tazelik, Canlılık
  • Cildiniz Nemsiz Kalmasın