Niyans

Festival Stili Nasıl Yaratılır?

18/05/2015

 

Moda haftalarını al, içinden biraz topuklu ayakkabı, biraz clutch biraz da makyaj çıkart, daha fazla müzik, daha fazla alkol, biraz yeşillik biraz da erkek kat, elinde kalan şeye Coachella deniyor.

Coachella festival sezonunun New York Moda haftası gibi bir şey. Onun 2 hafta sonunu kaplayan, bitmek bilmeyen haberleri, fotoğrafları ve skandallarıyla beraber aslında tüm dünyada muhtelif festivaller başlamış oluyor. 

Geçen hafta ParkFest ile açılan Türkiye Festival Sezonu, 23 Mayıs Soundgarden ve Chill Out Festival ile hızla devam edecek, sonrasında zaten her hafta sonu bir festivalde olacağız gibi görünüyor. Ben de madem tatilde olmadığımız (hatta Çeşme, Alaçatı ve Kaş’a taşınan bazı müzik festivalleri ile beraber tatildeyken bile) zamanlarda, hafta sonlarımızın çoğunu geçirdiğimiz festivallerde ne giymeli, ne giymemeli ondan biraz bahsetmek istedim. 

Eğer Coachella bu  işin başlangıç noktası ise, oradaki iyi stillerden ilham, kötülerden de ibret alabiliriz diye düşündüm. 

 

CROP TOP

Çok üzgünüm ama kış boyunca yüklendiğimiz hamur işleri, PMS bahanesiyle kaşıkladığımız Nutellalar, “ne var canım haftada bir kez içiyorum” diyerek şişe şişe lüplettiğimiz şaraplar, crop toplar ortaya çıktığında, geçmişten gelen kötü bir ruh gibi bizi buluyor. Şahsen vücudunun şekliyle savaşmak ve mutsuz olmak yerine, seni rahatsız etmeyecek şeyleri giymeyi tercih etmenin daha mutluluk verici bir çaba olduğunu düşünüyorum. Belinde birikmiş yağ tabakası için kendinden nefret edeceğine, crop top dışındaki milyonlarca alternatiften birini giyebilirsin, hakkında ayet yok nihayetinde.

İnce belli ve göbeği yağsız şanslı azınlık içinse önerim, hala o şekillerini koruyabildikleri sırada, crop top dışında bir şey giymemeleri. Kardashian Klan’ı ve  Nicki Minaj + Iggy Azeleagiller diye adlandırdığım, kaideden zengin arkadaşlara da biliyorsunuz gün doğdu. Artık kalcam geniş derdi olmadan, crop topları dar altlarla kombinlemek mübah.

İster erkek arkadaşınızın t-shirtünün kollarını ve altını kesmiş gibi duran bol modelleri, ister dapdar olanları seçin, tarzınıza göre bir kısa üst mutlaka bulacaksınız. 

 

 

TULUM

Tulumların çok temel bir avantajı ve dezavantajı var. Avantajı, tulum giyince aslında tek parçada işi çözüp ayakkabı dışında bir şeye takılmak zorunda kalmama rahatlığı. Dezavantajı da pek de hijyenik olmayan festival alanı tuvaletlerine kaçınılmaz ziyaretlerinizde, neredeyse tamamen soyunmak zorunda  bir şekilde kendi kendinizi sorguladığınız o an...

 

Büyük bir mesaneniz ve kombin yapmaya uğraşmak için küçük bir motivasyonunuz olduğunda gözünüzü karartıp tulumlara  sarılabilirsiniz. Yapmamanız gereken ilk şey kendinize Kylie Jenner’ı örnek almak. İkinci şey ise seçtiğiniz tulumun kumaşına dikkat etmek. Üstünüzü çıkaramayacağınızı düşünürsek, yanlış bir kumaş sabahtan akşama kadar pişik olmanıza yol açabilir.

Benim baya sevdiğim şort tulumlari desenlisi, dantellisi, jeani, penyesi ile emrinize amade. Şort tulum alırken de özellikle dikkat etmeniz gereken konu kabinde dik durarak satın alma kararı vermemek. Öne doğru 90 derece eğilin, rahatsanız kasaya doğru ilerleyebilirsiniz. 

 

 

DANTEL VE MAKROME

Kim derdi ki,i gelinin çeyizinden, tüplü televizyonun üzerinden kopup gelen dantel Metronomy dinlemeye gidecek? Bu da oldu arkadaşlar...

Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi dantel bu yazı ele geçirmiş kumaşlardan biri. Dantel’i görümce bağlamında kullanmak festivale yakışmayacağı için, yapılması gereken en önemli iş, dantel parçaları bohem ya da spor sayılabilecek parçalarla birleştirmek.

 

Dantel bir tulum giyip altına babet giyerseniz, biletiniz varsa bile festival kapısından girmemelisiniz (bkz. Hilton Kardeşler). Ama aynı tulumu spor ayakkabı ve bohem bir saç aksesuarı ile kullanabilir üstüne de akşamları jean ceket geçirebilirsiniz.

Jean demişken, dantel şort - jean büstiyer ya da jean şort - dantel crop top ikilisiyle de hata yapma olasılığınız düşük. 

 

Mango Güpür Üst
99.99 TL
Favorilerime Ekle

 

BOHEM ESİNTİLER

Biz açık havada partilemeyi 68 kuşağından öğrendik. Festivalin hakkını verenler, orjinal hipster babalarımızdı. O yüzden tavsiyem 70’lerin Life Magazine fotoğraflarından ilham almanız.

Şal desenler, toprak tonları, uzun püsküller, süet kumaş ve bol paçalı jeanler ile festival kombinlerinizi yapabilirsiniz. Desenli uzun bol elbiseler ve gladyatör sandallar en kolay kombin malzemeleri. Püsküllü kahverengi süet bir yelek ile tüm tarzınızı bir anda bohemleştirebilirsiniz. Dilerseniz şal desenli kimonolar ile de anında retro bir görüntü yakalamak mümkün. 

 

 

SIRT ÇANTALARI

Son yıllarda omurgamızın başına gelmiş en iyi şeylerden biri sırt çantaları olabilir. Hem sabahtan akşama kadar oradan oraya gezip, o sahne senin bu stand benim durmadan koşturduğumuz festivallere clutchla gidecek değiliz. Konser alanlarında istediğimiz gibi hareket etmenin yanında arkamızdaki sıkışıklık ile kendimiz arasına kişisel alan koruma mekanizması gibi girmeleri bir yana, gün içinde satın aldığımız saçmalıklar ve akşama giyeriz diye yanımızda taşıdığımız şeylerin hepsinin yükünü sırtımıza eşit şekilde dağıtarak daha geç yorulmamızı sağlayan bu dünya güzelleri geometrik şekiller, pastel renkler, ilgi çekici baskılar ve süet, deri, kanvas gibi farklı materyallerde karşımıza çıkıyor. Almayanı dövüyorlar. 

 

 

Festival modasının sonuna gelmişken tavsiyem, önce takviminizi ve  bir çoğu açıklanmış line upları şimdiden gözden geçirip, hala erken satışta olan festival biletlerini alıp sonra festival kıyafeti alışverişine çıkmanız. Benim gibi son dakikacılardan olup biletsiz kalıp, festivale niyetlendiğiniz kıyafetlerle beton yığını sokaklarda kalakalmayın. 

 

Diğer -- konularımıza göz atın
  • Tatil Bavulu
  • Nihayet Özlenen Bahar