Niyans

Nihayet Özlenen Bahar

20/04/2015

 

Çok bekledik, çok gözledik ve sonunda güneş yüzünü gösterdi. Her sezon başında olduğu gibi “giyecek hiç bir şeyim yok” derdine de düştük çok şükür. Şimdi sıra sezonun kilit bir kaç trendine uygun parçalarla gardırobumuzu şenlendirmeye geldi. Bakalım 2015 yaz modası bize neler söylüyormuş. 

 

70’ler geri geldi

 

Her sezon belirli bir 10 yıllık dönem, anılarımızın arasından çıkıyor ve annelerimizin kıyafetlerinin modern dokunuşlarla güncellenmiş versiyonları yeniden sokakları ele geçiriyor. Bu sene sırada, pozitif ve doğayla barışık 70’ler var.

Patchworkler, batik desenler, toprak tonları, geniş paçalar, tulumlar, grafik desenler derken 68 kuşağının aktivist ama bir o kadar da kafası rahat gençliğinin adımlarını izliyoruz. 

 

 

Püskül 

 

Her sezon yüzünü gösterir gibi yapıp geri kaçan püsküller durmuş durmuş 2015 yaz podyumlarını beklemiş. 70’lerin domine ettiği podyumlarda, o günlerden bu günlere taşınmış en önemli detaylardan biri de püsküller. Çantalardan süet yeleklere, crop toplardan etek uçlarına hatta abartıp etek üstüne hareket vermek için kemerlere bile püsküller ekleniyor.

Podyumdan ve moda haftası sokak stillerinden bile daha çok günlük stilimize ilham veren festivallerde bol bol püskül görüyoruz. Hatta son günlerde “yangın var” diye isyan ettirecek kadar çok gördüğümüz Coachella stillerinde neredeyse mutlaka bir püskül detayı mevcut. 

 

 

Dantel 

 

Annenizin televizyonun üzerine gereksizce örttüğü danteller ya da gelinlerin üzerindeki arasına taşlar karışmış tuhaf Fransız dantelleri değil ama daha bohem ve kör edici beyazlıkta değil ama yumuşak bir krem ile çalışılmış dantel bluzlar jean şortlarınızın en büyük tamamlayıcısı olacak. Burada kilit nokta, “artık gelinlik çağım geldi” imajı çizmeden, dantel parçalarınızı daha spor parçalarla bileştirmeniz. Ben olsam jean şort ve kahverengi süet yelekler ve flatformlarla kombinlerdim. Bu arada Chloé’nin dantelli mini elbiseleri için adam öldürülür. 

 

 

Haki 

 

Her zaman kışın gelen haki ve militer trende bir haller oldu. 2015 yazında hakiler her yerde... Haki giyince otomatik olarak altına postal giyme isteğinizi bir şekilde dizginlemeniz ve mümkünse doğal kahve tonlarda gladyatör sandaletlerle tamamlamanızı öneririm. Bir de kumaşlara dikkat edin, militer olacağım diye kanvas askeri parçalar alıp pişik olmayın. 

 

 

Denim​

 

Denim alışkın olduğumuzdan farklı bir yapıda karşımızda 2015 yazında. Yani “Pazar günü arkadaşlarla kahve içmeye gidiyoruz” denimleri zaten her zaman bizimle ama bu kez ütü izli takım pantolonları formunda ya da çok şık tulumlarda hatta kare ceketlerde bile denim kullanılmış. Her türlü yıkama mevcut ama özellikle koyu renkler çok revaçta. 

 

 

Bunlar en baskın yaz trendleriydi ama yine de çiçek desenleri ve beyaz gibi her yazın trendi temel parçalardan da vazgeçmeyin derim. 

 

Niyans,

Diğer -- konularımıza göz atın
  • Tatil Bavulu
  • Festival Stili Nasıl Yaratılır?