Koku

Parfümler Hakkında Bilmedikleriniz

17/04/2015

Bir koku düşkünü olan Kleopatra’nın kokusunun tören alanına girmeden çok önce insanların burunlarına ulaştığını biliyor muydunuz?

Yunanlılar ve Romalılar ise ziyafetler esnasında kendilerini çiçek kokulu sularla serinletirlermiş.

İster karşımızdakini etkilemek olsun ister iyi hissetmek olsun; güzel kokmayı hepimiz isteriz ve bu yüzden parfümlere belki de ayrı bir önem atfederiz. Peki kokular ve parfümler hakkında neyi ne kadar biliyoruz? Haydi gelin bir bakalım.

 

 

İçinde biraz gizem barındırması belki bu yüzden. Parfümler, üst, orta ve temel olmak üzere üç katmandan oluşuyor. Üst katman, parfümü ilk kokladığınız anda burnunuza gelen koku. Orta katman parfümün sürüldüğü andan itibaren 1 saatlik zaman dilimi içerisinde ortaya çıkan kokudur ve yavaşça kaybolur. Temel katman ise parfüm sürüldükten 30 dakika sonra ortaya çıkar ve genelde orta katmanla karışarak parfümün de temelini oluşturur.

 

 

Parfümün kalıcılığı nasıl arttırılır?

Öncelikle parfüm temiz bir tene uygulanırsa daha kalıcı olur.Parfümünüzle aynı kokuya sahip bir vücut losyonu veya kremi kullanarak parfümün kokusunu güçlendirebilirsiniz. Özellikle duştan sonra parfüm kullanmak tendeki kalıcılığı arttırır.

Parfüm vücudun hangi bölümlerine sürülür?

Nabız bölgeleri daha sıcak ve nemli olduğu için kokuyu daha çok yayarlar. Bileklerinizin iç kısımları ve boyun gibi bilinen bölgelerin haricinde ensenize de parfüm sıkabilirsiniz. Ayrıca saçlar kokuyu daha uzun süre muhafaza eder. Havaya parfümü sıkın ve içinden geçin. Saçlarınıza sinen parfüm, etrafa harika kokular yayacaktır.

Parfüm kokusunun kişiden kişiye göre değişmesinin sebebi nedir?

Parfüm, ten üzerinde hayat bulur. Parfümler kokularını cilt kokusuyla birleşerek gösterirler. Bu yüzden parfüm almadan önce mutlaka kendi teninizde test edin.

Parfümleri denemenin püf noktası var mıdır?

Parfüm denemek için öğleden sonrayı tercih edin. Bu zaman diliminde koku alma duyunuz en üst noktadadır. Bir kere de üçten fazla parfüm denemeyin. Banyodan sonra çıkılan parfüm alışverişinde doğru sonucu daha iyi alabilirsiniz.

Cildime uygun parfümü seçerken nelere dikkat etmeliyim?

Öncelikle cilt tipinizi belirlemelisiniz. Yağlı ciltler de kokular daha kalıcı, kuru ciltler de ise daha geçicidir. Bu yüzden kuru ciltlerin her zaman biraz daha fazla parfüm kullanmaları gerekir. Yağlı ciltlerin daha ferah ve çiçeksi kokular, kuru ciltlerin ise daha yoğun ve odunsu kokular tercih etmesi tavsiye ediliyor.

Parfümümün ömrü var mı? Ne şekilde saklamalıyım?

Şişe açıldıktan sonra ki 3 -6 ay içinde parfümün içeriğinde bulunan alkol ve organik bileşenler buharlaşmaya başlar ve kokunun cinsinin değişmesine sebep olur. Parfümün ömrünü uzatabilmek için onu güneş ışığından koruyup, serin ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz. Buzdolabında saklarsanız parfümünüzün ömrünü biraz daha uzatmış olursunuz.

Parfüm alerjisi olan kişiler ne kullanmalı?

Parfüme karşı hassasiyete özellikle astım hastalarında rastlanıyor. Parfüm sıktıktan sonra başınız ağrıyor ve cildiniz kızarıyorsa tek notalı bitki yağlarını kullanabilirsiniz. Bu yağlar karışık içerikli parfümlere göre cildinizi daha az tahriş eder. Ayrıca konsantre bir parfüm yerine hafif kokulu vücut losyonlarını tercih edebilirsiniz.

 

 

Bunlara dikkat edin:

- Moda olanı değil, beğendiğiniz ve size uygun kokuyu seçin.

-Parfüm satın alacağınız gün başka bir koku sürmeyin. Birbirlerine karışırlar ve rahat seçim yapamazsınız.

 -Aşırı parfüm sıkmayın. Fazla koku hem sizin hem de çevrenizdekilerin başını ağrıtabilir.

-Parfümü mücevherlerinizin veya takılarınızın üzerine sıkmayın. İçerisindeki alkol onlara zarar verebilir.

-Cildinizde denemeden önce parfüm satın almayın. Cildinize sıkın ve bir kaç saat bekleyin. Bu saat dilimi sonunda nasıl koktuğuna bakıp öyle karar verin.

-Parfümü sıktıktan sonra ovalamayın. Bu hareketiniz moleküllerin parçalanmasına neden olacaktır.

 

 

 

Diğer -- konularımıza göz atın
  • En Ünlü Kokular
  • Havada Aşk Kokusu Var