Ne Var Ne Yok

Yumurta Oyma Sanatı

18/03/2015

  

Amerikalı Brian Baity’in birçok uluslararası ödül kazanan kabuk oyma ve süsleme sanatı herkesi kendine hayran bırakıyor. Hassas bir el işçiliği gerektiren bu sanat için özel mürekkep ve kalemler ile ileri teknolojik teknikler kullanılıyor.

Normal koşullarda yumurta kabuğundan yapılan sanat ürünleri yüz yıl korunabilir, bu nedenle dünyadaki el sanatları alanında yumurta oymacılığı kendine özgü bir yer tutuyor.

 

  

 

“YUMURTA DÜNYASININ USTASI” 

Brian Baity Egg Studio

 

Pek çok farklı malzeme kullanan Baity, en çok devekuşu ,kaz ve tavuk yumurtalarını tercih ettiğini söylüyor. Her yumurta oyması eser, yumurta seçme, delik açma, temizleme, çizgi çizme, oyma, tekrar temizleme ve süsleme dahil olmak üzere yedi işlemden sonra ancak bitirilebiliyor.

 

 

Yumurta kabuğu üzerindeki en ince çizgi bir milimetre oluyor. Bir yumurta oyması eserin yapımı genelde bir haftadan fazla zaman alıyor. Yumurta kabuğunun kırılgan olması ve oymanın zorluğu başarı oranını artırıyor. Kullanılan malzeme, ince ve hassas işçilik ve sabır her yumurta oyması eseri aslında zarif bir sanat eserine dönüştürüyor.

 

Brain Baity’in eserleri 2011’de Bulgaristan Ulusal müzesinde sergilenmiştir. UTAH Devlet ödüllerinde 2009/2010/2011 de ödüller almıştır.

 

Nasıl Yapılıyor?

Öncelikle yumurtanın içindeki besinleri dışarı çıkartmak gerekiyor. Ucu iyice temizlenmiş ince uçlu metal ile (şiş, tornavida gibi) yumurtanın uç noktalarından 2 – 3 mm delikler açılır. Açılan deliklerin birinden üfleyerek diğer delikten yumurtanın içinin bir kaba boşalması sağlanır. Üfleme yapacağınız taraf diğer tarafa göre biraz daha yuvarlak olan taraftır.

Yumurtanın içini boşaltıldıktan sonra içi suyla doldurulup yavaşça çalkalanır ve içinin tamamen temizlenmesi sağlanır. Böylece yumurta oyma ve yumurta boyama için içi boş yumurta kabuğu hazır hale gelmiş olur.

Tüm bu işlemlerden sonra yumurta güneş altında veya düşük ısıda ki bir  fırında kurutulur ve artık oymacılık için hazır hale gelmiş olur. 

 

 

Diğer -- konularımıza göz atın
  • Moda & Doğa: Liliya Hudyakova
  • Çocuklarının Çizimlerini Renklendiren Yaratıcı Baba: Fred Giovannitti
  • Kör Ressam John Bramblitt
  • Oleg Oprisco'nun Masalsı Dünyası
  • Bir Sakinlik Hikayesi