#ilhampanosu

Kırmızı

09/02/2015

Şimdi kırmızı zamanı! Sevgililer Günü’nün yaklaşmasıyla yer gök kırmızıya boyanacak. Ne de olsa aşkın rengi öyle değil mi? Bu ay ben de kırmızının etkisine kapıldım. Aşkın, tutkunun rengi kırmızı canlılığın da güçlü bir temsilcisi ve biz kadınlara ne de güzel yakışıyor.

 

Kırmızı bir rujla nasıl da birden havamız değişiyor. Biz kadınların vazgeçilmezi olan kırmızı rujun tarihi aslında 1930’lara dayanıyor. Kimyager Hazel Bishop tarafından icat edilen ve bütün gün kalıcılığını sürdürdüğünü iddia edilen ruj 1940’larda satış patlaması yaşadı. Ardından 1950’lere de gelindiğinde ruj seksiliğin de sembolü haline geldi. Marilyn Monroe, Rita Hayworth ve Elizabeth Taylor sayesinde kırmızı ruj adeta altın çağını yaşadı.

 

Rujla beraber ünlenen kırmızı dudaklar bir çok sanatçı tarafından kullanılan bir simge haline dönüştü. Salvador Dali ve Oscar Tusquets tarafından 1972 senesinde tasarlanan “Dalilips” adlı dudak şeklindeki koltuklar ünlü Hollywood yıldızlarının dudaklarını temsilen tasarladılar.

 

Ve “Kırmızı Değirmen” nam-ı değer “Moulin Rouge!” Gerçeğin, güzelliğin, özgürlüğün ve aşkın kutlamasının yapıldığı 1900'lü yılların göz alıcı, parlak fakat kötü şöhretli gece klübünün adı olan Moulin Rouge. Her şeyiyle enfes bir görsel şölen olan müzikalden etkilenmemek mümkün değil ki benim de favorilerim arasında. Aşkı işleyiş tarzı bile göz alıcı. Hala izlemeyenler varsa Sevgililer Günü sizin için iyi bir fırsat olabilir.

 

Kırmızı denince bir diğer aklıma gelen ise her biri sanat eseri sayılan kırmızı tabanlı ayakkabılar. İkonikleşen kırmızı tabanlı ayakkabıların yaratıcısı Christian Louboutin tasarımlarını oluştururken sanat, mimari gibi alanlardan besleniyor.

 

 Kadın ruhunun tüm zarafetini en ince ayrıntılarına kadar barındıran Louboutin tasarımlarında,     kırmızının bir ayakkabı tabanında ne kadar da seksi durduğunu belirtmeyi unutmamak gerek.

 

Benim “Kırmızı”larım bu şekilde. Hepsi bana ayrı ayrı ilham veriyor  ve içimdeki kırmızı kadını besliyor. Ya sizin için kırmızı neyi ifade ediyor? 

Hikayemin devamı #kareas ve #renkpaleti'nde...

Diğer -- konularımıza göz atın
  • Tabloların Dili
  • Cunda'da Bir Yaz Günü
  • Bitmek Bilmeyen Enerji :90lar
  • Mutluluğun Rengi
  • Siyah Beyaz: İllüzyon
  • Zaman Tüneli:70s