Ne Var Ne Yok

Bir Sakinlik Hikayesi

09/02/2015

 

Yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi sınır tanımıyor gerçekten. Size bir "taş ustası"nın hikayesini anlatmak istiyoruz. Michael Grab, kendisi 31 yaşında, Kanadalı bir taş dengeleme (stone balance) sanatçısı.

Taş dengeleme sanatı nedir diye soracak olursanız; taşların ağırlık merkezlerine göre üst üste dengelenmesiyle yapılıyor ve ortaya harika çalışmalar çıkıyor. Tabii bu ağırlık merkezini bulmak ve taşları üst üste, düşmeyecek şekilde koyabilmek hiç kolay bir iş değil. Michael Grab bu işi severek yapanlardan. Web sitesi Gravity Glue'da bakın nasıl tanımlıyor bu sanatı:

 

"Yer çekimi taşları dengede tutan tek tutkaldır."

 

 

 


Boulder Deresi, Colorado, ABD

2008’de Colarado’daki Boulder Deresi’ni keşifle başladığı bu yolculuğu zaman içerisinde bir tutkuya ve günlük yaptığı meditasyona dönüşmüş. Taş dengeleme sanatı Michael Grab'e herşeyin mümkün olabildiğini öğretmiş. 

 

 


Kış 2015, Premier

“Takvim her bir günü diğerine bırakırken biz kendi gerçeğimizi yaratıyoruz."

 

 


Mayıs 2014 

Güzel olan herşeyin ardında yoğun bir emeğin ve çalışmanın olduğu net bir gerçek. Taş dengeleme sanatında da bu gerçek an ben an hissediliyor. Bu iş çalışmanın yanısıra sabır, dinginlik ve motivasyon da gerektiriyor. Taşları dengeye oturtmanın yolu belki de onları sakince dinlemektir. Michael Grab’i izlerken biz bunu farkediyoruz.

 

 


İlkbahar 2014, Balancing Energy, Boulder Deresi Colarado

“Doğayla güçlü bir ilişkim olduğunu düşünüyorum; dengenin temel olduğu, bir çeşit ilahi, feminen bir perspektif.. Pozitif simbiyotik bir varoluşu keşfetmek hatta hayatta kalmak bu…”

 

 


Sonbahar 2014, Translation

“Yağmur sesinin çeviriye ihtiyacı yoktur.” Alan Watts 

 

 

 
Yaz 2013

Gün batımına yolculuk; siluetinin arkasına saklanmadan kendi gerçeğini keşfet. Gün doğarken bunu hatırla. 

 

 


2013

Bazen hissettiğimiz bir kırgınlık bazen hayatın aşılamaz sandığımız engelleri bazense içimizdeki çocuğun gözyaşları bizi çıkmaza sokabilir. O anlarda bir Michael Grab videosu iyi gelebilir. Kendimizi kavgalarımızın şiddetine kaptırdığımız bir anda belki de içimizdeki sakinliğin penceresini açıp bir hava almamız gerekiyordur.

 

Michael Grab hakkında daha fazla bilgi için: http://www.gravityglue.com/

 

Sevgiler,

 

 

Diğer -- konularımıza göz atın
  • Moda & Doğa: Liliya Hudyakova
  • Çocuklarının Çizimlerini Renklendiren Yaratıcı Baba: Fred Giovannitti
  • Kör Ressam John Bramblitt
  • Oleg Oprisco'nun Masalsı Dünyası
  • Yumurta Oyma Sanatı